Roman ve Halk

Görsel 1
KitabevimdenPuan : 2.007.350
Fiyat:
21,13 TL
Sınırlı Sayıda
Elinizdeki denemenin sanatla yaşam arasındaki uçsuz bucaksız ilişkiler ağını tümüyle ele almak gibi bir iddiası yoktur. İngiliz romanının hali pürmelâlini incelemek, roman türünün bir zamanlar fevkalade güvenle yaslandığı temele kertik koyan fikir buhranını anlamaya çalışmak ve bu suretle geleceğinin ne olduğunu görmek gibi daha mütevazı bir amacı vardır.
Bu noktada belki şunu söyleyebilirim: bugün çok çalkantılı bir dönemden geçiyor olmasına karşın, şahsen ben roman türünün bir geleceği olduğuna, evet, inanıyorum. Roman, medeniyetimizin büyük halk sanatı, atalarımızın ürettiği epik ve chanson de geste türünün varisi olup, bugünden sonra da yaşamaya devam edecektir. Ne çare ki hayat demek değişim demektir. En azından sanat söz konusu olduğunda her zaman iyiye doğru bir değişim değilse de her halükârda değişim vardır. Nitekim bu kitabın konusunu da romanın canlılığını devam ettirmek için yaşamak zorunda olduğu değişimler oluşturmaktadır.

RALPH FOX
Orta sınıf bir ailede dünyaya gelen Fox, subaylar alayına atanan Oxford Üniversitesi’nin modern diller bölümünde okudu. Teğmen olarak görevlendirildiğinde savaş sona ermişti. 1920’de ilk kez Sovyet Rusya’ya gitti. Bu seyahat Sovyetler Birliği ile İngiltere arasında mekik dokumalarının ilk adımı olarak değerlendirilebilir. Yazarlık hayatı boyunca İngiltere ve Sovyetler Birliği’nde birçok yayında yazıları ve makaleleri yayımlandı. Asya tipi üretim tarzı, Marksist edebiyat teorisi gibi farklı konulardaki çalışmalarıyla geniş bir ilgi alanına sahipti. Fox, 1932’de bir kez daha İngiltere’ye döndü ve Daily Worker’da köşe yazarı olarak çalıştı ve komünist basın için broşür ve kitaplar kaleme aldı. 1936’da İspanya İç Savaşı’nda faşizme karşı savaşmak için Paris’teki Fransız Komünist Partisi aracılığıyla Uluslararası Tugaylara katıldı. Fox, katıldığı ilk operasyonlardan birinde cepheye gönderildi. Aralık 1936’nın sonlarında Jaén şehrindeki Lopera Muharebesi’nde öldü.
Ralph Fox’un yayımlanmış eserleri: People of the Steppes, Londra: Constable, 1925; A Defence of Communism: In Reply to H.J. Laski, Londra: Communist Party of Great Britain, 1927; Storming Heaven, Londra: Constable, 1928; The Colonial Policy of British Imperialism, Londra: Martin Lawrence, 1933; Lenin, Londra: Victor Gollancz, 1933; The Class Struggle in Britain, 2 Bölüm. New York: International Publishers, 1933; The Colonial Policy of British Imperialism, New York: International Publishers, 1934; Marx, Engels and Lenin on Ireland, New York: International Publishers, 1940 (ölümünden sonra yayımlandı).


Ürün Adı: Roman ve Halk
Ürün Kodu: 9786053144021
Yazar: Ralph Fox
Basım Yılı: 2019
Kapak Türü: Karton Kapak
Sayfa Sayısı: 128
Kağıt Cinsi: Kitap Kağıdı
Çevirmen: Ferit Burak Aydar
Diğer Özellikler
Stok Kodu9786053144021
MarkaAyrıntı Yayınları
Stok DurumuVar
9786053144021ery

PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.