Osmanlı-İran Diplomasisi Tahran Büyükelçiliği'nin Kuruluşu

Görsel 1
KitabevimdenPuan : 4.598.000
Fiyat:
48,40 TL
Ahmet Acar’ın “Osmanlı-İran Diplomasisi, Tahran Büyükelçiliği’nin Kuruluşu” başlıklı çalışması, yakın dönem diplomasi tarihimizin şimdiye kadar üzerinde pek az inceleme ve araştırma yapılmış önemli bir dönemini arşiv belgeleri ışığında aydınlığa kavuşturuyor. Osmanlı dönemi Türk-İran ilişkilerinin yaklaşık beş yüz yıllık idari, askeri, siyasi ve diplomatik tarihini geniş bir özetle ortaya koyan Acar, Osmanlı ve İran devletleri arasındaki diplomatik ilişkileri geçici temsilcilikler düzeyinden “daimi elçilik” düzeyine taşıyan ve böylece düzenli kesintisiz, sürekli ve daha işlevli hale gelmesini sağlayan Tahran Büyükelçiliği’nin kuruluş aşamalarını en ince ayrıntısına kadar gözler önüne seriyor.
Acar’ın çalışması, sadece Tahran Büyükelçiliği değil, Osmanlı döneminde çeşitli ülkelerde açılmış olan diplomatik misyonlardan herhangi birisinin kuruluş ve kurumsallaşma aşamaları hakkında bu denli geniş, ayrıntılı ve bilimsel bilgi içeren şimdiye dek yapılmış ilk çalışma olarak da dikkatleri çekmeyi başarıyor.
Günümüz diplomasisinin geldiği noktayı sağlıklı bir şekilde anlamak ve değerlendirmek için, arşiv rafları arasında gözlerden saklı kalmış gerçekleri ortaya çıkaracak bu tür bilimsel çalışmalara şiddetle ihtiyaç vardır. Acar’ın yoğun bir emek ürünü olan takdire şayan çalışması böyle bir ihtiyacı karşılama yolunda, her zaman ayrıcalıklı bir yere sahip olacaktır.
Prof. Dr. Derya Örs

T.C. Tahran Büyükelçisi

Ürün Adı: Osmanlı-İran Diplomasisi Tahran Büyükelçiliği'nin Kuruluşu
Ürün Kodu: 9786257705325
Yazar: Ahmet Acar
Basım Yılı: 2021
Kapak Türü: Karton Kapak
Sayfa Sayısı: 296
Kağıt Cinsi: 2. Hamur
Çevirmen:
Diğer Özellikler
Stok Kodu9786257705325
MarkaYeditepe Akademi
Stok DurumuVar
9786257705325ery1

PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.