İnsan Kısım Kısım - Toplulukların Anlaşılmasında Psikolojik Bilimler

Görsel 1
KitabevimdenPuan : 5.230.700
Fiyat:
70,00 TL
İndirimli Fiyat (%21,3) :
55,06 TL
Kazancınız 14,94 TL
İlk bakışta, psikiyatri alanında çalışan bir hekim olan Erol Göka’nın , “sosyolojik” veya “sosyal psikolojik” bir konu olduğu izlenimini veren ‘İnsan Kısım Kısım: Toplulukların Anlaşılmasında Psikolojik Bilimler’ başlıklı bir kitap yazma girişiminde ne işi var, diye düşünülebilir. Hele hele bu kişi, psikiyatrinin meslek ve bilim olarak sınırlarındaki muğlaklığın birçok karışıklığa ve etik soruna yol açtığının farkında olan ve bundan yakınan birisiyse, bu sorunun önemi daha da artmaktadır.
Sosyal psikoloji ve politik psikoloji, toplumun ruhsal durumunu ve rahatsızlıklarını anlamayı amaç bile edinmeyen çok farklı bir bilim nesnesi ve yöntem bilgisiyle çalışıyor. Psikiyatri ise, her ne kadar, ruhsal hastalıkların nedenleri ve tedavileriyle ilgili olarak insanın toplumsallığını hesaba katan teorilere sahipse de bireye (tek bir insana) ve onun hastalıklarına odaklanmış durumda. Dolayısıyla bu bağlamda ‘toplumsal ruhsallık’ adını verebileceğimiz alan, hem tüm beşeri bilimlerin nesnesi durumundadır hem de henüz herhangi bir bilimin nesnesi olamamıştır. Ruh sağlığı profesyonellerine dost sohbetlerinde, medyada en sık “bugünlerde toplumun ruh sağlığının bozulup bozulmadığının ya da ne durumda ne olduğunun” sorulup durmasının nedeni, işte bu eksikliktir.
Elbette bilimsel bilgi alanında henüz meşru bir yer bulunmadı diye, insanın grup davranışıyla ilgili bilgi gereksinimi askıya alınmış değil. Birçok bilimci ve düşünür adeta bu eksikliği gidermek istercesine insanın grup davranışı hakkında bilgi üretmeye çalışıyor. İşte tam da bu noktada bu kitabın yazılış amacı; insan varoluşunun belirleyici niteliklerinden birisinin onun “grup-varlık” oluşu olduğu, insanın bu özelliğinin akademinin birçok dalı tarafından ayrı ayrı ele alındığı ve bu bağlamda bütünleştirici bir bakışın gerektiğini vurgulamaktır.
Yazar Hakkında:

Erol Göka, 1959 yılında Denizli’de doğdu. Evli ve 5 çocuk babası. 1992’de psikiyatri doçenti, 1998’de Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Psikiyatri Kliniği Şefi oldu. Halen Sağlık Bilimleri Üniversitesi Tıp Fakültesi Ankara Şehir Hastanesi Psikiyatri Kliniği Eğitim ve İdari sorumlusu. Türkiye Günlüğü dergisinin yayın; birçok tıp ve beşeri bilimler alanındaki derginin danışma kurullarında bulunuyor. Türk Grup Davranışı kitabı ile Türkiye Yazarlar Birliği 2006 yılı “Yılın Fikir Adamı Ödülü”ne layık görülen Erol Göka’ya, 2008 yılında da Türk Ocakları “Ziya Gökalp İlim ve Teşvik Ödülü” verilmiştir.

Kullanılan Reklam Mecraları : İnstagram, Twitter, Facebook, website.
Erol Göka, Twitter’da oldukça aktif olup, 65 bin civarında takipçisi bulunmaktadır.

Kitapla Alakalı Anahtar Kelimeler:
• Psikiyatri
• Psikolojisi
• Toplum PsikolojisiÜrün Adı: İnsan Kısım Kısım - Toplulukların Anlaşılmasında Psikolojik Bilimler
Ürün Kodu: 9786055830939
Yazar: Erol Göka
Basım Yılı: 2019
Kapak Türü: Karton Kapak
Sayfa Sayısı: 300
Kağıt Cinsi: Kitap Kağıdı
Çevirmen:
Diğer Özellikler
Stok Kodu9786055830939
MarkaVadi Yayınları
Stok DurumuVar
9786055830939er

İletişim:
0(544) 967 24 26--0(346) 225 37 50
Sevkiyat Depo 1 :Çobançeşme MahOrman Sokak No: 27/1 Yenibosna / Bahçelievler / İstanbul
Sevkiyat Depo 2 :Çobançeşme Mh.Mithatpaşa Cd.Çelik Sk.No:10 Bahçelievler/İSTANBUL

PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.