Bir Adalet Feryadı - Osmanlı?dan Türkiye?ye Beş Ermeni Feminist Yazar 1862 - 1933

Görsel 1
KitabevimdenPuan : 5.668.650
Fiyat:
59,67 TL
Sınırlı Sayıda

Bir Adalet Feryadı, Osmanlı/Türkiye Ermeni toplumunda kadın haklarıyla ilgili talepleri gündeme getirip bu hakların elde edilmesi için dernekler, gazeteler kuran, romanlar, öyküler, şiirler yazan beş öncü kadın, Elbis Gesaratsyan, Sırpuhi Düsap, Zabel Asadur (Sibil), Zabel Yesayan ve Hayganuş Mark'ın kaleme aldığı eserlerden bölümler ile onlar hakkında yapılmış incelemeleri içeriyor.

Basıldığı günden bu yana alanında Türkçedeki yegâne çalışma olan ve önemli bir referans kitabı olarak kabul edilen Bir Adalet Feryadı, Türkiye’de kadının tarihi, feminist mücadele, toplumsal cinsiyet tartışmaları alanlarında eşsiz bir katkı olarak kabul ediliyor.

Kitapta yer alan Ermeniceden çeviri metinler, bu kadın yazarların nasıl bir dünya tahayyül ettiği; adalet, eşitlik ve özgürlük fikirlerinin onlar için hangi anlamları taşıdığı; bunları hangi yollarla elde etmeyi düşündükleri gibi sorulara kendi kalemlerinden verilen yanıtlar olarak dikkate değer. Bu örnek metinler ve incelemeler aracılığıyla, yazarların Ermeni ve kadın kimlikleri üzerinden oluşturdukları siyasi duruşların yanı sıra, dönemin Osmanlıcılık, milliyetçilik, sosyalizm gibi toplumsal projelerine olan ilgilerine ve Müslüman/Türk kadınlarla olan ilişkilerine uzanan bir bakış açısı geliştirmek mümkün. Kitabın sonunda yer alan, beş Ermeni feminist yazarın ve çağdaşlarının fotoğraflarından oluşan fotoğraf albümü ise kitabı görsel açıdan zenginleştiriyor.


Ürün Adı: Bir Adalet Feryadı - Osmanlı’dan Türkiye’ye Beş Ermeni Feminist Yazar 1862 - 1933
Ürün Kodu: 9789757265849
Yazar: Lerna Ekmekçioğlu - Melissa Bilal
Basım Yılı: 2017
Kapak Türü: Karton Kapak
Sayfa Sayısı: 416
Kağıt Cinsi: 2. Hamur
Çevirmen: Satenik Alanyan
Diğer Özellikler
Stok Kodu9789757265849
MarkaAras Yayıncılık
Stok DurumuVar
9789757265849ery

PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.